چگونه بليت ارزان هواپيما بگيريم؟

در تعطيلات پيش رو بسياري از بليط‌ها در مسيرهاي داخلي و خارجي به فروش رفته است؛ اما همچنان بليت‌هايي باقي مانده كه قيمت‌هاي بسيار متنوعي دارد.

 در حوزه پروازهاي داخلي اصلي‌ترين تقاضا مربوط به شهرهاي مشهد، تبريز، بندرعباس، شيراز و كيش است و از اين رو از تاريخ ۱۰ خرداد تا ۱۷ خرداد، بخش قابل توجهي از بليط پروازها ميان تهران و هر يك از شهرهاي پرمسافر به فروش رفته است.

با اين وجود همچنان در اكثر روزهاي پيش رو، پروازهايي از ايرلاين‌هاي مختلف ظرفيت خالي دارند كه پرواز در هر يك از كلاس‌هاي پروازي آن‌ها نرخي متفاوت دارد.

براي مثال در روز دهم خرداد در مسير تهران به مشهد همچنان پروازهايي با نرخ كمتر از ۲۵۰ هزار تومان انجام مي‌شود كه اكثر آن‌ها هنوز ظرفيت محدودي برايشان باقي مانده است. در اين مسير حتي بليت‌هايي در نزديكي نرخ قيمت ۲۰۰ هزار تومان نيز موجود است كه شايد زمان پرواز آن‌ها باعث ارزان‌تر شدنشان شده؛ زيرا در روزهاي تعطيلي هر چه زمان پرواز به ساعات پاياني شب نزديك شود، قيمت‌ها به خود روندي كاهشي مي‌گيرند.

بالاترين نرخ قيمت در اين مسير نيز مربوط به كلاس بيزينس شركت هواپيمايي ايران اير مي‌شود كه ايرباس ۳۲۰ اين ايرلاين، پروازي با مبلغ بليت ۵۵۹ هزار تومان انجام خواهد داد كه البته بخش قابل توجهي از ظرفيت اين پرواز نيز پر شده است.

در مسير تهران به شيراز نيز شرايط مشابه است و پروازها از حدود ۲۰۰ هزار تومان آغاز شده و در كلاس بيزينس به بيش از ۵۰۰ هزار تومان نيز مي‌رسد. نرخ‌ها در مسير تهران به كيش قدري بالاتر رفته؛ اما همچنان خبري از نرخ‌هاي نجومي در اين مسير نيست و مسافران مي‌توانند پروازهاي خود را با نرخي از ۲۵۰ هزار تومان تا حدود ۴۰۰ هزار تومان انجام دهند.

شرايط در پروازهاي بين‌المللي قدري متفاوت است و در اين مسيرها نرخ‌ها هم تنوع بيشتري دارند و هم افزايش قيمت‌شان در قياس با روزهاي عادي بالاتر بوده است. در روز دهم خرداد بليت پرواز در مسير تهران به استانبول از حدود يك ميليون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز مي‌شود و نرخ اكثر قريب به اتفاق پروازها در رقمي بين دو ميليون تا دو ميليون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. در اين مسير تعدادي از ايرلاين‌هاي بين‌المللي برنامه‌ريزي چند سفره داشته‌اند كه نرخ آن‌ها بسيار بالا رفته؛ اما به نظر مي‌رسد چندان با تقاضاي پرواز در بازار ايران سازگاري نخواهد داشت.

در مسير تهران به دبي نيز شرايط مشابه است هر چند فاصله نرخ‌ها به شكل قابل توجهي بالا رفته است. براي مثال در اين مسير شركت هواپيمايي ايرعربيا بليتي با مبلغ كمتر از ۶۰۰ هزار تومان ارائه كرده و شركت هواپيمايي ماهان نيز نرخ ۳۶۰ هزار تومان را براي پروازهايش در اين مسير تعيين كرده است. جز اين پروازهاي معدود ديگر نرخ‌ها بين يك ميليون و ۵۰۰ هزار تا دو ميليون تومان تعيين شده است.

با آنكه در شرايط فعلي به علت بالا بودن تعداد پروازهاي موجود و تنوع در نرخ‌گذاري اين حوزه، به نظر مي‌رسد كه امكان شكل‌گيري بازار سياه به طور گسترده وجود نداشته باشد؛ اما روز گذشته دبير انجمن شركت‌هاي هواپيمايي به مردم هشدار داد و گفت:

سازمان هواپيمايي كشوري نيز گفته است كه در صورت برخورد با هر گونه تخلف در بازار فروش بليط هواپيما با آن برخورد خواهد كرد.

نوشته شده توسط نيما | ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۶:۱۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |